1-Act Final Winners

2017

An Grianán Theatre, Letterkenny with Padraic McIntyre Adjudicating

  • Open Palace Players, Fermoy – The Quiet Land by Malachy McKenna
  • Confined Coolgreany ADS , Wexford – Something Unspoken by Tennessee Williams

2016

Mill Theatre, Dundrum with Tom Byrne Adjudicating

  • Open Moat Club, Naas – Plaza Suite: A Visitor from Hollywood by Neil Simon
  • Confined Blue Hat Productions, Cork – Two by Jim Cartwright

2015

Town Hall Theatre, Galway with Tony Rushforth adjudicating

  • Open Bradán Players Leixlip - Power Lunch by Alan Ball
  • Confined Fr Mathew Players Tipperary – A Galway Girl by Geraldine Aron

2014

Abbey Centre, Ballyshannon with Martin Maguire Adjudicating

  • Open Kinnerton Players – The Seduction of Chaos by Kent R Brown
  • Confined Compantas Lir – Nine by Jane Shepard

2013

Roscommon Arts Centre with Geoffrey O’Keeffe Adjudicating

  • Open Prosperous Dramatic Society - Lovely Head by Neil Labute
  • Confined D.A.D.S. Dunmore - A Galway Girl by Geraldine Aron

2012

St Michael's Hall, Ballyduff with Walker Ewart Adjudicating

  • Open Prosperous Dramatic Society - Bobby Gould In Hell by David Mamet
  • Confined Breffni Players - Scarecrow by Don Nigro.

2011

Glor, Ennis with Anna Walker Adjudicating

  • Open Kilmeen Drama Group – Disco Pigs by Enda Walsh.
  • Confined Corofin Dramatic Society – What's For Pudding? by David Tristram.

2010

Mill Theatre, Dundrum with Pat Brennan Adjudicating

  • Open Bradán Players – A Number by Caryl Churchill
  • Confined Shannonside Drama Group – Landscape by Harold Pinter

2009

Backstage Theatre, Longford with Padraic McIntyre Adjudicating

  • Open Bradan Players – The Quality of Boiled Water by Jason Milligan
  • Confined Backstage Theatre Company – Small Box Pyschosis by Barry McKinley

2008

Tubbercurry with Tony Rushforth Adjudicating

  • Open Causeway Productions – Address Unknown by Taylor Kressman
  • Confined Camross Drama Group – A Family Affair by Derek O’Gorman

2007

St. Mary’s Theatre, Rossmore with Colin Dolley Adjudicating

  • Open Balally Players – Riders to the Sea by J. M. Synge
  • Confined Cookstown Drama Group – Ruby of Elsinore by Bruce Kane

2006

The Patrician Theatre, Carrickmore with Tom Doherty Adjudicating

  • Open Balally Players – Melody by Deirdre Kinahan
  • Confined Malthouse Players – The Extraordinary Revelations of Orca the Goldfish by David Tristam

2005

Moat Theatre, Naas with Michael O’Hara Adjudicating Open Bradan Players – Small Box Pyschosis by Barry McKinley Confined Barrymore Drama Group – A Family Affair by Derek O’Gorman

2004

Cornmill Theatre Carrigallen with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Ennis Players – The Dandy Dolls by George Fitzmaurice
  • Confined Tullamore AD Society – Three More Sleepless Nights by Caryl Churchill

2003

Glor Theatre, Ennis with Walker Ewart Adjudicating

  • Open Crois Dearg Drama Group – After Magritte by Tom Stoppard
  • Confined Baileborough Drama Group – The Henhouse by Tara Maria Lovett

2002

Ramor Theatre, Virginia

  • Open St. Patrick’s Dramatic Society, Dalkey – The Pushcart Peddlars by Murray Schisgall
  • Confined Timeless Players - Virtual Reality by Alan Ayckbourn

2001

Dunamaise Theatre, Portlaoise with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Estuary Players – Five Kinds of Silence by Sheelagh Stephenson
  • Confined Ennis Players – Lone Star by James McClure

2000

Siamsa Tire, Tralee with Pat Burke, Brid Mc Bride and Michael Twomey Adjudicating

  • Open Olivian Players – Never Swim Alone by Daniel Mc Ivor
  • Confined Ballyshannon Drama Society – The Extraordinary Revelations of Orca the Goldfish by David Tristam

1999

Watergate Theatre, Kilkenny with Patrick Sutton Adjudicating

  • Open Moat Club, Naas – A Bench at the Edge by Luigi Jannuszi
  • Confined City Limits – The Lords of Love by Eoin Colfer

1998

Backstage Theatre, Longford with Irene Rostron Adjudicating

  • Open Estuary Players – Chamber Music by Arthur Kopit
  • Confined Carrig Players – PVT Wars by James McClure

1997

Belltable Theatre Limerick with Michael Vernon Adjudicating

  • Open Carlow Little Theatre – Tadhg O’Cathain and the Corpse by Douglas Hyde
  • Confined Malthouse Players – What’s for Pudding by David Tristram

1996

Abbey Centre, Ballyshannon with Patsy Croal Adjudicating

  • Open Donegal Drama Circle – Donalbain by Soinbhe Lally
  • Confined St. Patrick’s Dramatic Society, Dalkey – Say Something Happened by Alan Bennett

1995

Watergate Theatre Kilkenny with Tommy McArdle Adjudicating

  • Open Prosperous Dramatic Society – Faint Voices by John MacKenna
  • Confined Trim Dramatic Society – The Donahue Sisters by Geraldine Aron

1994

Everyman Palace Theatre, Cork with Betty Ann Norton Adjudicating

  • Open Olivian Players – To by Jim Cartwright
  • Confined Drumshanbo Community Players – Bedtime Story by Sean O’Casey

1993

Ballinasloe with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Terenure Players – Small Box Psychosis by Barry McKinley
  • Confined Corofin Dramatic Society – Three’s A Crowd by Earl Derr Biggers and Christopher Morley

1992

Belltable Arts Centre Limerick with Tom Doherty Adjudicating

  • Open TBC
  • Confined Insight Theatre – A Cut In The Rates by Alan Ayckbourn

1991

Enniskillen with Russell Boyce Adjudicating

  • Open Strand Players, Dublin – 27 Wagons Full of Cotton by Tennessee Williams
  • Confined Camross Drama Group – Birthright by T. C. Murray

1990

Malahide with Ron Whetton Adjudicating

  • Open Bangor Drama Club – The Donahue Sisters by Geraldine Aron
  • Confined Donegal Drama Circle, Rosencrantz and Guilderstern Are Dead by Tom Stoppard

1989

Carrick-On-Shannon with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Moat Club, Naas – Stygian Cherubim by Pat Kinnevane
  • Confined Kilmeen Drama Group – Bar and Ger by Geraldine Aron

1988

Carlow with Betty Ann Norton Adjudicating

  • Open Pegasus Drama Group, Headford – Death of Pilate
  • Confined Ballyhaunis Drama Society – The Time of the Whitehorn

1987

Mullingar with Hugh Lovegrove Adjudicating

  • Open New Theatre Group, Kilkenny – Ritual for Dolls by George MacEwan Green
  • Confined Mountmellick Pioneer Group – Professional Help

1986

Carlow with Tom Doherty Adjudicating

  • Open New Theatre Group Kilkenny – The Interview by Octave Mirbeau
  • Confined North West AIB Drama Group – The Late Arrival of the Incoming Aircraft by Hugh Leonard

1985

Carrick On Shannon with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Granary Players Limerick – Gum and Goo by Howard Brenton
  • Confined Ballymahon Drama Group, Conscience Stricken by Neil Fitton

1984

Wexford with Ron Wheaton Adjudicating

  • Open New Theatre Group Kilkenny – A Galway Girl by Geraldine Aron
  • Confined Prosperous Drama Group – The Later Days Are Cold by Colman O’Shannon

1983

Newcastle with Tommy McArdle Adjudicating

  • Open Moat Club, Naas – A Phoenix Too Frequent by Christopher Fry
  • Confined Cloonclare Players – Spreading The News by Lady Gregory

1982

Carrick On Shannon with Scott Marshall Adjudicating

  • Open Carlow Theatre Group – Croker/The Young Piper by William Butler Yeats
  • Confined Mullingar Theatre Group – The Lady Aoi by Yukio Mishima

1981

Talbot Hotel, Wexford with Paul Hadfield Adjudicating

  • Open Olivian Players – TBC
  • Confined Headford Drama Group – TBC

1980

One Act Finals Not Held – TBC

1979

Moat Club Naas with Sam McCready Adjudicating

  • Open Drumlin Players Cavan Riders To The Sea by John Millington Synge

1978

  • Open Sligo Drama Circle – The Cat and the Moon by William Butler Years
  • Rural Kilcullen Drama Group – The Toothache by George Fitzmaurice

1977

Barry Cassin Adjudicating

  • Open Companions Drama Group – The Later Days are Cold by Colman O’Shannon
  • Rural Kilcullen Drama Group – MeMcKenna by Don Shaw

1976

Sam McCready Adjudicating

  • Open Strand Players, Dublin – Fando and Liz by Fernando Arrabal
  • Rural Kilcullen Drama Group – Bedtime Story by Sean O’Casey

1975

Barry Cassin Adjudicating

  • Open Olivian Players – The Dandy Dolls by George Fitzmaurice
  • Rural Neal Players, County Mayo – Riders to the Sea by J. M. Synge

1974

Dan Treston Adjudicating

  • Open Scariff Drama Group – The Resurrection by George Watson
  • Rural Kilcullen Drama Group – The Workhouse Ward by Lady Gregory

1973

Barry Cassin Adjudicating

  • Open Bangor Drama Club – Rainbows is the Boys by Pauline McGonigle
  • Rural Wayside Players, Wexford – The Bishop’s Candlesticks by Victor Hugo

1972

Gerda Redlich Adjudicating

  • Open Sligo Drama Circle – Pot of Broth by William Butler Yeats
  • Rural Scariff Drama Group – Dreaming of the Bones by William Butler Yeats

1971

Anthony Thomas Adjudicating

  • Open Bangor Drama Club – Bedtime Story by Sean O’Casey
  • Rural Camross Drama Group – Spring by T. C. Murray

1970

Dan Treston Adjudicating

  • Open Armagh Theatre Group – Adam’s Children by Seamus Mallon
  • Rural TBC

1969

Graham Suter Adjudicating

  • Open Sacred Heart College Cork – Children in Uniform by Christa Winsloe
  • Rural Kilmeen Macra na Feirme – They Also Serve by Sandy Taylor